top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תAzrieli-Hirsh And Co

איפה מוצאים קרקעות למכירה שכדאי להשקיע בהן?


קרקעות בצפון, קרקע חקלאית, מטע
קרקעות בצפון

שטחים למכירה – מה בעצם אני רוכש?

לא פעם אנחנו נוסעים או הולכים בפאתי העיר ורואים שלטים גדולים שמצעים לנו שטחים למכירה. רוב האנשים כלל אינם טורחים לקרוא את מה שכתוב, אלו שכן קוראים עלולים לתהות לרגע " מה אני הייתי עושה עם השטח הזה" ונותנים לדמיונם להפליג לרגע – בית חדש למשפחה, עסק מצליח או אפילו סתם קרקע לניצול עתידי.

מטרת הכתבה הזאת הינה לעבור על השימושים האפשריים של שטחים למכירה ולהסביר מה בעצם כן ניתן או לא ניתן לעשות עם שטח שרוכשים מכיוון שבעלות על קרקע מסויימת אינה אומרת שאפשר לנצלה לכל מטרה.


אילו סוגי שטחים למכירה יש?


אחד הדברים הראשונים שיש צורך לבדוק כאשר בודקים שטחים למכירה הוא מה בדיוק יעודם הנוכחי.

האם זה שטח המיועד למגורים? אולי למסחר ותעשייה? חקלאות? או שבכלל מדובר בשטח שיעודו המוגדר הינו שטח ירוק לשימור. פרטים אלו חשובים ביותר מכיוון שהם מציבים גבולות ברורים לגבי אפשרויות הניצול או הפיתוח של השטח וגם חשוב לא פחות, מחירו!

שטחים למכירה המיועדים למגורים הינם שטחים שניתן לבנות עליהם, איך לא, בתים למחיה. מדובר ככלל בקרקע יחסית יקרה ונחשקת.

שטחים המיעדים למסחר ותעשייה הינם שטחים אשר בדרך כלל נמצאים בפאתי הערים ועליהם ניתן לבנות מפעלים, מוסכים, משרדים ומרכזים מסחריים. קרקעות חקלאיות הינם קרקעות אשר נועדו לחקלאות בלבד ונמצאות בדרך כלל מחוץ לתחום המוניצפלי של העיר.

ראו גם – נדל"ן מסחרי

ולבסוף שטחים המיועדים לשימור הינם שטחים שהוגדרו מראש שלא ניתן יהיה לבצע בהם שום בנייה, מדובר בדרך כלל בשמורות טבע מחוץ לתחומי הערים ונקודות ירוקות שישמשו כפארקים. שטחים למכירה יכולים לשנות יעוד מן הזמן והדבר אינו תלוי בבעליהם של הקרקע אלה בצרכים של הרשות המקומית שבשטחה הם נמצאים.


בשביל מה לרכוש שטח חקלאי?


מכיוון שקרקעות חקלאיות היינו תחום העיסוק שלנו אנו נרחיב מעט על איתור שטחים למכירה בעלי יעוד שטח חקלאי. השאלה העיקרית שעולה בראשו של אזרח פרטי ממוצע הינה "מה יש לי לעשות עם שטח חקלאי", וזו שאלה חשובה ביותר.

יהיה זה תמים להניח שאדם פרטי החי בעיר ותחום עיסוקו כלל אינו נוגע לחקלאות יקנה קרקע שיעודה היחידי היינו חקלאות – אז מדוע זה קורה.שטחים למכירה שיעודם חקלאות הנמצאים בסביבות ערים וישובים חקלאיים הרבה פעמים נוטים לעבור הליך שינויי יעוד עם התרחבות הישוב הסמוך אליהם. זה קורה כאשר נוצר צורך להגדלת אזורי המגורים בישוב כתוצאה מגידול אוכלוסין ודרישה הולכת וגוברת לשטחי מגורים נוספים אשר לעיר כבר אין איפה לספק. ככלל מחיר שטח חקלאי הינו נמוך יחסית אך במידה והוא עובר הליך שינויי יעוד אז ערך השטח עולה במאות אחוזים ובעצם מדובר בהשקעה אשר יכולה להיות מאוד רווחית למי שמעוניין בה.

המקום לחפש קרקעות למכירה שמוגדרות חקלאיות ויכולות להוות השקעה מוצלחת היינו בפאתי ישובים וערים בעלי מעמד סוציו-אקונומי בינוני ומעלה אשר מציגות נתוני גידול אוכלוסין והגירה חיוביים, ישובים אלו הינם בעלי הפוטנציאל הגבוהה ביותר להתרחבות וביצוע שינויי יעוד של שטחים למכירה המיועדים כחקלאיים ונמצאים בסמיכות.

חשוב לזכור שבסופו של עניין מדובר בתהליכים ביורוקטיים, קרקעות למכירה שנרכשות לצורך השקעה יכולות להמתין אף מספר שנים עד לאישור הליך השינוי יעוד ויש להיות סבלניים בנושא.


אני לא בקיא בתחום, איך אני יכול לאתר שטחים למכירה ולהסיק מסקנות נכונות לגביהם?


עם התפתחותו של התחום, מידע רב החל להופיע ברשת לגבי באילו פרוצדורות יש לנקוט בשביל להעריך בצורה נכונה פוטנציאל של שטחים למכירה כאלו או אחרים. כמו כן ישנם מספר חברות שקמו עם השנים כמו אזריאלי הירש אשר מתמחות ספציפית בהשקעה בקרקעות חקלאיות.


היתרון הבולט בביצוע ההליך דרך החברה היינו העובדה שאת הליך הסינון של שטחים למכירה שיכולים להוות פוטנציאל להשקעה מבצעים מומחים בתחום. כמו כן החברה מספק ליווי משפטי מלא בתהליך אשר הכרחי ביותר בכל עסקת נדל"ן.

Comments


bottom of page